لودسل چیست؟
لودسل نوعی سنسور (حسگر) الكترونیكی برای اندازه‌گیری وزن و نیرو است، در واقع لودسل یک مبدل یا ترانسدیوسر می باشد که می‌تواند فشار ( از جنس نیرو) را به سیگنال الکتریکی تبدیل کند.

هر دستگاه حسگر لودسل دارای یک ظرفیت مشخص می باشد که هر چقدر یک لودسل LoadCell قدرت تفکیک بیشتری نسبت به ظرفیت کل را داشته باشد و دارای حد خطای مجموع کمتر و دقت بالاتری باشد، مطلوبتر به شمار می آید.

کاربردهای لودسل
معمولا جهت اندازه گیری پارامتر وزن و نیرو از لودسل استفاده می شود ولی در بعضی مواقع با اندازه گیری این پارامتر و تبدیل آن به پارامترهای دیگری را هم مثل حجم سیالات در مخازن و تبدیل آن به لیتر کاربرد دارد.
لودسلLoad Cell ها کاربرد فراوان و روز افزونی در صنعت دارند، از اندازه‌‌گیری نیرو در كارخانجات مختلف و نیز اندازه‌گیری كشش كابل‌‌ها و نخ گرفته تا اندازه‌گیری وزن به روش دیجیتال در ترازوهای الكترونیكی نیز نیازمند لودسل می‌باشد. امروزه انواع مختلف لودسل با ظرفیتهای متفاوت در ساخت ترازوها و باسكول‌های الكترونیكی به كار میرود.

انواع لودسل ها
چند روش اصلی وجود دارد که لودسل از طریق آن‌ها فشار وارد شده را به اطلاعاتی قابل خوانش تبدیل کند.

لودسل مدل LOD01 شرکت الکازر
نوعی سیستم توزین بار (باسکول) هست. که بر اساس سیستم تعلیق خودرو و با اندازه گیری تغییرات دسته فنر خودرو و تبدیل آن ها به وزن عمل می کند. که قابلیت نصب بر روی تمامی انواع خودروهای باری ، سنگین و نیمه سنگین با سیستم تعلیق خودرو فنر باگی را دارا می باشد. لودسل مدل LOD01 قابلیت استفاده در انواع خودرو جهت نمایش همزمان موقعیت خودرو به همراه وزن با دقت بالا بدون تاثیر پذیری از عوامل محیطی چون گرما و باران و همچنین عدم تاثیر پذیری از شیب و عوارض جاده ای مثل دست اندازها و غیره می باشد.

لودسل‌ های هیدرولیک(Hydraulic)
این نوع لودسل‌ها از همان آرایش متداول پیستون و سیلندر استفاده می‌کنند تا هرگونه تغییری در میزان فشار وارده را از طریق حرکات پیستون دنبال کنند. هم‌چنین این فشارسنج‌ها مجهز به سنسور بوردون تیوب (لوله بوردونی) هستند که با دارا بودن خاصیت فنری یا دیافراگمی، تغییرات فشار اندازه‌گیری می‌کند.

لودسل‌ های پنوماتیک(Pneumatic)
مکانیسم اندازه‌گیری فشار در این نوع از لودسل‌ها به این ترتیب است که فشارهوای وارده شده از یک سمت لودسل به صفحه‌ی دیافراگم آن، نازلی که در سمت دیگر فشارسنج قرار دارد را حرکت می‌دهد و این نازل دارای عقربه‌ای است که متناسب با میزان جابه‌جا شدن نازل، فشار هوا را اندازه‌گیری می‌کند.

لودسل‌ های استرین گیج(Strain Gauge)
و به عنوان آخرین نوع (البته انواع دیگری از لودسل‌ها نیز وجود دارند که شیوه عملکرد آن‌ها متفاوت با این سه دسته‌ای است که ما نام بردیم اما کمتر متداول هستند.) لودسل‌های استرین گیج هستند که عملکرد آن‌ها در اندازه‌گیری فشار مبتنی بر روشی مکانیکی است. به این ترتیب که فشار را از طریق میزان تغییرشکل زبانه‌هایی که بر روی لودسل تعبیه شده‌اند، اندازه‌گیری می‌کند. این زبانه ها را اصطلاحا استرین گیج یا فشارسنج می‌نامند.

اغلب لودسل‌های استرین گیج عملکرد مشابهی دارند اما در اندازه، جنس مواد سازنده و ستاپ مکانیکی ممکن است با هم تفاوت داشته باشند که این تفاوت‌ها منجر به تفاوت در حداکثر بار قابل تحمل و دقت‌های متفاوت در آن‌ها می‌شود.

لودسل های کشش و فشار
لودسل کششی یا Tension load cellمعمولا در باسکول های آویز و یا در هر نوع سیستم توزینی که ماهیت کششی دارد استفاده می گردند از این قبیل می توان به تبدیل‌ها(تبدیل باسکول های مکانیکی به نیمه الکترونیک)، هاپر، بچینگ و … اشاره نمود. انواع لودسل های آویز جرثقیل سقفی نیز در این گروه جای دارند. یکی از پرکاربردترین آن که به لودسل شکل اس یا S Type معروف هستند و در سیستم هایی استفاده می گردند که هم ماهیت کششی دارند و هم فشاری.

لودسل تک نقطه ای (تک پایه)
لودسل تک نقطه ای ( Single Point ) : در این مدل از لودسل سنسور بصورت تکی زیر یک صفحه با ابعاد مشخص قرار می گیرد و نیرو بر روی صفحه اعمال می گردد. این مدل لودسل معمولا در ترازوهای فروشگاه ها، ترازوهای مخصوص وزن کردن ماشین آلات بسته بندی و پرکن و همچنین توزین نقاله است.

لودسل خمشی
لودسل خمشی ( Bending Beam ) : این مدل لودسل برای توزین سازه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد، معمولا در سازه های بزرگ مانند مخازن از چندین لودسل استفاده می گردد، بدین شکل که لودسلها بصورت متقارن نصب می گردند و نیرو بر روی آنها توزیع می گردد. که معمولا در ترازوهای پزشکی، فرودگاهی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این load cell در ترازوهای چند پایه و ترازوهای مخصوص توزین حیوانات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لودسل باسکولی
این نوع سنسور که در باسکول‌ها و توزین مخازن مورد استفاده قرار می‌گیرد، قطعه‌ای فشاری‌ستونی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *