دیتالاگر چیست؟
دیتالاگر “Data Logger” ثبت‌کننده داده یا وسیله‌ای الکترونیکی است که داده‌هایی را که به وسیله حسگرهای(Sensor’s) متصل به دستگاه را در طول زمان یا در رابطه با مکان از محیط پیرامون خود برداشت نموده و نمایش داده یا ذخیره می کنند یا برای مکان خاصی ارسال می کنند . آن‌ها عموماً کوچک و قابل حمل بوده و به وسیله باتری تغذیه می‌شوند به علاوه به یک ریزپردازنده مجهز بوده و دارای حافظه داخلی جهت ذخیره‌سازی داده و تعدادی حسگر می‌باشند.

انوع دیتالاگر
دیتالاگرها انواع گوناگونی دارند، از جمله آن ها، انواع عمومی که برای دامنه مصارف عادی استفاده می‌شود و همچنین دستگاه‌های خاص که فقط برای اندازه‌گیری در یک محیط خاص یا کاربرد از پیش تعیین شده ساخته می‌شوند. دیتالاگرها برخی از آن ها به رایانه متصل می‌شوند و می‌توان با استفاده از نرم‌افزار آن‌ها را فعال کرده و داده‌های کنترل شده را مشاهده و تجزیه و تحلیل کرد(Data Logger PC Base)، در حالی که بقیه دارای رابط محلی (مانند صفحه کلید و صفحه نمایش) بوده و می‌توانند از آن‌ها به صورت وسیله‌ای مستقل استفاده کرد.

مزایای دیتالاگر
یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از دیتالاگرها قابلیت جمع‌آوری ۲۴ ساعته اطلاعات است. دیتالاگرها معمولاً به محض فعال سازی بدون مراقبت رها شده تا در طول دوره زمانی خاصی اندازه‌گیری نموده و اطلاعات را ذخیره کنند. این قابلیت اجازه می‌دهد تا تصویری جامع و دقیق از شرایط محیط تحت نظر مانند دمای هوا یا رطوبت بدست آید.

کاربردهای دیتالاگر
دیتالاگر ها در جاهای مختلف کاربرد دارند و برای دو نوع کاربرد کلی نظارت و کنترل طراحی می شوند.

نظارت در جاهایی که نیاز است اطلاعات محیطی نمونه برداری شود تا مورد مطالعه قرار گیرد کاربرد دارد و اطلاعات مربوطه معمولا با یک زمان نمونه برداری ثابت شروع به برداشت کرده و ذخیره می شوند.و اما در نوع کنترلی علاوه بر موارد ذکر شده در فوق مواردی چون صدور آلارم یا اجرای یک فرآیند خاص را می تواند برشمرد.

برای مثال نظارت می توان دیتالاگرهای هواشناسی را مثال زد که اطلاعات لایه های مختلف جوی را برداشت کرده و در اختیار کارشناسان مراکز هواشناسی قرار می دهد تا به واسطه آن داده ها کارشناسان وضعیت آب و هوایی را پیش بینی کنند و در رابطه با دیتالاگر کنترلی می توان به گلخانه ها اشاره نمود که دارای سیستم کنترل تهویه می باشد و اطلاعات دما ، رطوبت و نور را برداشت نموده علاوه بر ذخیره سازی قابلیت کنترل نور و سیستم تهویه مطبوع گلخانه را دارد و در شرایط اضطرار آلارمی برای مسئول مربوطه ارسال می کند.

دیگر کاربردهای دیتالاگر
دامنه کاربرد دیتالاگرها بشدت زیاد بوده و تقریبا برای هر کاری در محیط فیزیکی می توان دیتالاگر قرارداد و داده ها را به داده های دیجیتالی تبدیل نمود:

ذخیره در ایستگاه هواشناسی بدون مراقبت (مانند سرعت باد و جهت باد، دما، رطوبت نسبی، تشعشعات خورشیدی)
ذخیره در ایستگاه‌های بدون مراقبت هیدروگرافی(مانند سطح آب، عمق آب، جریان آب، pH آب، رسانایی آب)
ذخیره خودکار رطوبت خاک
ذخیره خودگار فشار گاز
شمارش ترافیک جاده
اندازه‌گیری دما (رطوبت و…) مواد فاسد شدنی در حین انتقال محموله
مانیتورینگ فرایند برای نگهداری و عیب‌یابی کاربردها
اندازه‌گیری لرزش و شرایط حمل (ارتفاع سقوط) در توزیع
مانیتورینگ سطح مخزن
مانیتورینگ محیط زیست
آزمایش خودرو
ذخیره‌سازی ‘نمودار بارگذاری الکتریکی’ برای مدیریت مصرف انرژی.
داده برداری از متغیرهای دما و فشار در طول خط لوله
مانیتورینگ خطوط لوله نفت و گاز
و…
خرید دیتالاگر و نکات لازم در زمان تهیه دیتالاگر
علاوه بر قیمت دیتالاگر و موارد استفاده آن و روش تحویل داده ها(PC BASE-GSM-Local ) موارد تخصصی زیر را باید مد نظر داشت تا بهترین انتخاب با کمترین هزینه را داشته باشید

۱- تعداد کانالها: تعداد کانالها بیانگر تعداد سنسورها و مبدلهایی است که هم‌زمان قابل اتصال به دیتالاگر هستند(و دارای انواع داده می باشند مثل آنالوگ ، دیجیتال ، سنسورجریانی و سنسور ولتاژی ).

۲- فرکانس نمونه برداری: این عدد نشان دهنده تعداد دفعاتی است که دیتالاگر داده‌های هر سنسور را خوانده و به کامپیوتر یا حافظه منتقل می‌کند. برای مثال وقتی گفته می‌شود یک دیتالاگر دارای فرکانس نمونه برداری ۳۰۰ هرتز است به این معنی است که در هر یک سیصدم ثانیه داده‌های بدست آمده از سنسورها برداشته می‌شود.

۳- نوع سنسورهای پشتیبانی کننده: معمولاً هر دیتالاگری سنسورها و مبدلهای خاصی را پشتیبانی می‌کند. مثلاً یک دیتالاگر ممکن است تنها قادر به پشتیبانی سنسورهای حرارتی RTD باشد ولی قادر به پشتیبانی ترموکوپلها نباشد.

معمولاً هر دیتالاگر مجهز به یک نرم‌افزار است که امکان اعمال تنظیمات آن و مشاهده نمودارهای بدست آمده از سنسورها را حین نمونه برداری ممکن می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *